2014 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer gallery
2014 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | 152.88 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Petal discs. Dual radial-mount, opposed 4-piston, 4-pad caliper. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Petal disc. Opposed 2-piston caliper. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, grey |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Boulevard M109R
- 2014 Suzuki Boulevard M109R B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2014 Suzuki Boulevard M50
- 2014 Suzuki Boulevard M90
- 2014 Suzuki Boulevard S40
- 2014 Suzuki Burgman 125
- 2014 Suzuki Burgman 200
- 2014 Suzuki Burgman 200 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 400
- 2014 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2014 Suzuki DR 125 SM
- 2014 Suzuki DR 650 SE
- 2014 Suzuki DR-Z 400 S
- 2014 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2014 Suzuki DR-Z125
- 2014 Suzuki DR-Z125L
- 2014 Suzuki DR-Z50
- 2014 Suzuki DR-Z70

