2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom gallery
2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1689.61 ccm (103.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 289.9 kg (639.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston fixed |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free floating |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha VMAX
- 2014 Yamaha WR125R
- 2014 Yamaha WR125X
- 2014 Yamaha WR250F
- 2014 Yamaha WR250R
- 2014 Yamaha WR250X
- 2014 Yamaha WR450 F
- 2014 Yamaha X-City 125
- 2014 Yamaha X-City 250
- 2014 Yamaha X-MAX 125
- 2014 Yamaha X-MAX 125 ABS
- 2014 Yamaha X-MAX 250
- 2014 Yamaha X-MAX 400
- 2014 Yamaha X-MAX 400 ABS
- 2014 Yamaha Xenter 125
- 2014 Yamaha Xenter 125 MotoGP
- 2014 Yamaha Xenter 150
- 2014 Yamaha XJ6
- 2014 Yamaha XJ6 ABS
- 2014 Yamaha XJ6 SP

