2014 Yamaha BWs Naked 50 gallery
2014 Yamaha BWs Naked 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3.22 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 768 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,172 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, grey |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki GSX-R 1000ZSE
- 2014 Suzuki GSX-R 600
- 2014 Suzuki GSX-R 750
- 2014 Suzuki GSX-R 750 50th Anniversary
- 2014 Suzuki GSX-R 750 Yoshimura
- 2014 Suzuki GSX-R 750Z
- 2014 Suzuki GSX1250FA
- 2014 Suzuki GSX650F ABS
- 2014 Suzuki GW250
- 2014 Suzuki Hayabusa
- 2014 Suzuki Hayabusa 50 Anniversary
- 2014 Suzuki Hayabusa ABS Z
- 2014 Suzuki Hayate 125 FI
- 2014 Suzuki Inazuma 250
- 2014 Suzuki Intruder 250LC
- 2014 Suzuki Intruder C1500BT
- 2014 Suzuki Intruder C1500T
- 2014 Suzuki Intruder C1800R
- 2014 Suzuki Intruder C800
- 2014 Suzuki Intruder C800B

