2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition gallery
2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.70 ccm (40.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHTC 1340 Electra Glide Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson FLHS 1340 Electra Glide Sport (reduced effect)
-
Harley-Davidson FXWG
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kymco Movie XL 125
- 2008 Kymco Nexxon
- 2008 Kymco Nexxon 125
- 2008 Kymco People
- 2008 Kymco Pulsar 125
- 2008 Kymco Quannon 125
- 2008 Kymco Straight 125
- 2008 Kymco Super 8
- 2008 Kymco Super 9 AC
- 2008 Kymco Super 9 LC
- 2008 Kymco Venox AFI 250
- 2008 Kymco Vitality
- 2008 Kymco Xciting AFI 250
- 2008 Kymco Xciting R AFI 500
- 2008 Kymco Zing II 125
- 2008 Lambretta Due 50
- 2008 Lambretta Uno 150
- 2008 Lambretta Uno 50
- 2008 Lifan Delta 250 V Twin
- 2008 Lifan LF110 Super X

