2008 Derbi Mulhacen 125 gallery
2008 Derbi Mulhacen 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 20,11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda Silver Wing
- 2008 Honda Silver Wing 400
- 2008 Honda Silver Wing ABS
- 2008 Honda ST1300
- 2008 Honda ST1300 ABS
- 2008 Honda VFR800 Interceptor
- 2008 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2008 Honda VT750C Shadow
- 2008 Honda VTX1300C Classic
- 2008 Honda VTX1300R Retro
- 2008 Honda VTX1300T Touring
- 2008 Honda VTX1800 Style N
- 2008 Honda XL1000V Varadero
- 2008 Honda XL125V Varadero
- 2008 Honda XL700V Transalp
- 2008 Honda XR250 Tornado
- 2008 Honda XR650L
- 2008 Honda Zoomer
- 2008 Husaberg FE 450 e
- 2008 Husaberg FE 550 e

