2008 Rieju MRX 125 gallery
2008 Rieju MRX 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson 1340 Tour Glide Ultra Classic
-
Harley-Davidson 1200 Sportster
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50
- 2008 Sachs Oliver Electro
- 2008 Sachs Quattrocento
- 2008 Sachs Saxylight
- 2008 Sachs Speedforce 50
- 2008 Sachs SpeedJet 50
- 2008 Sachs SX1
- 2008 Sachs X-Road
- 2008 Saxon Crown
- 2008 Saxon Firestorm
- 2008 Saxon Griffin
- 2008 Saxon Hotrod Sceptre
- 2008 Saxon Sceptre
- 2008 Saxon Villain
- 2008 Saxon Warlord
- 2008 Scorpa SY-125FR
- 2008 Scorpa SY-200FR

