2008 Jianshe Knight JS125 6A gallery
2008 Jianshe Knight JS125 6A
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7.51 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 883 Roadster
-
Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
-
Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
Other motorcycles in 2008
- 2008 Xmotos XB-32
- 2008 Xmotos XB-33
- 2008 Xmotos XB-35
- 2008 Xmotos XB-80
- 2008 Yamaha Aerox R
- 2008 Yamaha Aerox R Race Replica
- 2008 Yamaha BWs
- 2008 Yamaha BWs 12 inch
- 2008 Yamaha BWs Naked
- 2008 Yamaha BWs Next Generation
- 2008 Yamaha C3
- 2008 Yamaha Cygnus X
- 2008 Yamaha DT 50 R
- 2008 Yamaha DT 50 X
- 2008 Yamaha FJR 1300 A
- 2008 Yamaha FJR 1300 AE
- 2008 Yamaha FJR 1300 AS
- 2008 Yamaha FZ1
- 2008 Yamaha FZ1 ABS
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer

