2008 Honda ST1300 ABS gallery
2008 Honda ST1300 ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76.95 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 331.1 kg (730.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.14 litres (7.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Scorpa SY-250FR
- 2008 Scorpa SY-250R
- 2008 Scorpa T-Ride 250F
- 2008 Scorpa TY-S 125F
- 2008 Senke SK100
- 2008 Senke SK125
- 2008 Senke SK150
- 2008 Senke SK70PY
- 2008 Sherco 125 Enduro Shark Replica
- 2008 Sherco 125 SM Ipone Replica
- 2008 Sherco 125cc Enduro
- 2008 Sherco 125cc SM
- 2008 Sherco 2.5
- 2008 Sherco 2.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 2.9
- 2008 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2008 Sherco 3.2 4T
- 2008 Sherco 4.5 4T Supermotard
- 2008 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Enduro

