2011 Honda VTR B-Style gallery
2011 Honda VTR B-Style
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 29,5 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 60.0 x 44.1 mm (2.4 x 1.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17M |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17M |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda VT1300CR ABS
- 2011 Honda VT1300CS
- 2011 Honda VT1300CS ABS
- 2011 Honda VT1300CX
- 2011 Honda VT400S
- 2011 Honda VT600C Shadow
- 2011 Honda VT750C2 Shadow
- 2011 Honda VT750C2B
- 2011 Honda VT750S
- 2011 Honda VTR250
- 2011 Honda VTX1300C
- 2011 Honda VTX1300R
- 2011 Honda VTX1300T
- 2011 Honda VTX1800F
- 2011 Honda VTX1800N
- 2011 Honda VTX1800T
- 2011 Honda XL1000V Varadero
- 2011 Honda XL700V Transalp
- 2011 Honda XR230

