2011 Honda SH150i Special gallery
2011 Honda SH150i Special
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9.34 cubic inches) | Power: | 15,56 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 129.0 kg (284.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Champagne Bronze Metallic/Castagna Brown R |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M90
- 2011 Suzuki Boulevard S40
- 2011 Suzuki Boulevard S50
- 2011 Suzuki Boulevard S83
- 2011 Suzuki Burgman 125
- 2011 Suzuki Burgman 200
- 2011 Suzuki Burgman 400
- 2011 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2011 Suzuki Burgman 650
- 2011 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2011 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2011 Suzuki Crosscage
- 2011 Suzuki Djebel 250 XC
- 2011 Suzuki DR 650 SE
- 2011 Suzuki DR-Z 400 E
- 2011 Suzuki DR-Z 400 S
- 2011 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2011 Suzuki DR-Z125
- 2011 Suzuki DR-Z70

