2008 Honda VTX1300R Retro gallery
2008 Honda VTX1300R Retro
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 322.1 kg (710.0 pounds) |
| Seat height: | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Pearl White, Dark Blue Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Euro
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Executive
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Special
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250 Delux
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 150
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 50
- 2008 Tank Sports Vision 250 R1
- 2008 Tank Sports Vision 250 R3
- 2008 Tank Sports Vision Minicustom 50
- 2008 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2008 TGB 101R 125
- 2008 TGB 101R 150
- 2008 TGB 101R 50
- 2008 TGB 101S
- 2008 TGB 104T 50

