2008 Suzuki Boulevard C90 Black gallery
2008 Suzuki Boulevard C90 Black
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1474.93 ccm (90.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 101.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 302.0 kg (665.8 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-M15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50
- 2008 Sachs Oliver Electro
- 2008 Sachs Quattrocento
- 2008 Sachs Saxylight
- 2008 Sachs Speedforce 50
- 2008 Sachs SpeedJet 50
- 2008 Sachs SX1
- 2008 Sachs X-Road
- 2008 Saxon Crown
- 2008 Saxon Firestorm
- 2008 Saxon Griffin
- 2008 Saxon Hotrod Sceptre
- 2008 Saxon Sceptre
- 2008 Saxon Villain
- 2008 Saxon Warlord
- 2008 Scorpa SY-125FR
- 2008 Scorpa SY-200FR

