2006 Suzuki GZ250 gallery
2006 Suzuki GZ250
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-P16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-P15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Black, Silver |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi Boulevard 200
- 2006 Derbi Dirt Boy 10
- 2006 Derbi Dirt Kid 12
- 2006 Derbi DRD Edition 50 SM
- 2006 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2006 Derbi DRD Racing 50 SM
- 2006 Derbi GP 1 Racing
- 2006 Derbi GP1 125
- 2006 Derbi GP1 250
- 2006 Derbi GP1 50
- 2006 Derbi GPR 125 Nude
- 2006 Derbi GPR 125 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Nude
- 2006 Derbi GPR 50 R
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica
- 2006 Derbi GPR 80 Cup
- 2006 Derbi GPX1
- 2006 Derbi Mulhacen 659
- 2006 Derbi Rambla 50

