2012 KTM 300 XC-W gallery
2012 KTM 300 XC-W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 293.00 ccm (17.88 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Mission R
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2012 Moto Guzzi Breva 1100
- 2012 Moto Guzzi California 90 Anniversary
- 2012 Moto Guzzi California Black Eagle
- 2012 Moto Guzzi California Vintage
- 2012 Moto Guzzi Griso 1100
- 2012 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2012 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2012 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2012 Moto Guzzi Nevada 750 Classic
- 2012 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2012 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 ABS
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 4V
- 2012 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Racer

