2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster gallery
2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1201.25 ccm (73.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.2 kg (545.0 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Black Denim, Midnight Pearl/Cool Blue Pearl, Midnight Pearl/Brilliant Silver Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Evolve Titanium
- 2012 Evolve Xenon
- 2012 Evolve Zinc
- 2012 Harley-Davidson FLD Dyna Switchback
- 2012 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2012 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2012 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2012 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
- 2012 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
- 2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra

