2012 Yamaha XT 660 R gallery
2012 Yamaha XT 660 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47,34 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Victory Kingpin
- 2012 Victory Vegas
- 2012 Victory Vegas 8 Ball
- 2012 Victory Vegas Jackpot
- 2012 Victory Vision Tour
- 2012 Victory Zach Ness Vegas
- 2012 Vmoto Briza
- 2012 Vmoto Cierzo
- 2012 Vmoto E-max
- 2012 Vmoto Milan Jx50
- 2012 Vmoto Monaco V1
- 2012 Vmoto Monte Carlo
- 2012 Vmoto Monza
- 2012 Vmoto Taku
- 2012 Yamaha Aerox R
- 2012 Yamaha Aerox SP55
- 2012 Yamaha BWs 125
- 2012 Yamaha C3
- 2012 Yamaha Cygnus X
- 2012 Yamaha FJR 1300 A

