2012 Honda XL Varadero 125 gallery
2012 Honda XL Varadero 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,21 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston calliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, black/grey, black/red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Triumph Tiger Explorer
- 2012 Victory Arlen Ness Vision
- 2012 Victory Cory Ness Cross Country
- 2012 Victory Cross Country
- 2012 Victory Cross Country Tour
- 2012 Victory Cross Roads
- 2012 Victory Cross Roads Classic LE
- 2012 Victory Cross Roads Delux
- 2012 Victory Hammer 8 Ball
- 2012 Victory Hammer S
- 2012 Victory Hammer S 106
- 2012 Victory High Ball
- 2012 Victory Kingpin
- 2012 Victory Vegas
- 2012 Victory Vegas 8 Ball
- 2012 Victory Vegas Jackpot
- 2012 Victory Vision Tour
- 2012 Victory Zach Ness Vegas
- 2012 Vmoto Briza
- 2012 Vmoto Cierzo

