2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police gallery
2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.4 kg (563.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Birch White, Vivid Black, Glacier White Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Italjet JetSet 50
- 2008 Italjet Jupiter 250
- 2008 Italjet Marco Polo 400
- 2008 Italjet Millennium 100
- 2008 Italjet Millennium 125
- 2008 Italjet Millennium 150
- 2008 Italjet Pit Jet 125
- 2008 Italjet Roller Craft 50
- 2008 Italjet Torpedo 125
- 2008 Italjet Torpedo 50
- 2008 Italjet Velocifero 50
- 2008 Izuka C150
- 2008 Izuka DP200
- 2008 Izuka K110
- 2008 Izuka S125
- 2008 Izuka S125B
- 2008 Izuka S50
- 2008 Izuka T125A
- 2008 Izuka T125B
- 2008 Izuka T125S

