2005 Harley-Davidson XL 1200 R Sportster gallery
2005 Harley-Davidson XL 1200 R Sportster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.8 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.4 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.90 litres (3.41 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver pearl, black cherry pearl, black pearl, chopper blue pearl, racing orange, lava red sunglo, yellow pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Yup 250
- 2005 Kymco Yup 50
- 2005 Kymco Zing 125
- 2005 Kymco Zing 150
- 2005 Kymco ZX 50
- 2005 Lem LX 2
- 2005 Lem LX 2 Factory Racing
- 2005 Lem LX 2 USA Racing
- 2005 Lem LX 3
- 2005 Lem LX 3 Factory Racing
- 2005 Lem LX 3 Factory USA
- 2005 Lem LX 3 Super
- 2005 Lem LX 4
- 2005 Linhai 110 GY
- 2005 Linhai 150 GY
- 2005 Linhai 200 GY
- 2005 Linhai 50 PY
- 2005 Linhai 80 PY
- 2005 Linhai 90 PY
- 2005 Linhai Monkey Bike 50 GY

