2005 Jawa 650 Style gallery
2005 Jawa 650 Style
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 46,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,518 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Yamaha PW80
- 2005 Yamaha Road Star 1700
- 2005 Yamaha Road Star Midnight
- 2005 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Warrior 1700
- 2005 Yamaha Royal Star Midnight Venture 1300
- 2005 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2005 Yamaha Royal Star Venture 1300
- 2005 Yamaha TT-R 125 E
- 2005 Yamaha TT-R 125 L/LE
- 2005 Yamaha TT-R 225
- 2005 Yamaha TT-R 250
- 2005 Yamaha TT-R 90 E
- 2005 Yamaha TW200
- 2005 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2005 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2005 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2005 Yamaha V Star Classic 650
- 2005 Yamaha V Star Custom 650

