2005 Jawa 125 Dakar gallery
2005 Jawa 125 Dakar
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki GZ250
- 2005 Suzuki Intruder Classic 400
- 2005 Suzuki Intruder Classic 800
- 2005 Suzuki Intruder LC 250
- 2005 Suzuki JR 50
- 2005 Suzuki Katana 600
- 2005 Suzuki Katana 750
- 2005 Suzuki RM 125
- 2005 Suzuki RM 250
- 2005 Suzuki RM 65
- 2005 Suzuki RM 85
- 2005 Suzuki RM 85 L
- 2005 Suzuki RM-Z250
- 2005 Suzuki RMZ 450
- 2005 Suzuki RV 125 VanVan
- 2005 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 400 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 650 LX
- 2005 Suzuki ST 250
- 2005 Suzuki Street Magic II
