2005 MZ Baghira Black Panther gallery
2005 MZ Baghira Black Panther
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 37 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Ducati 749S
- 2005 Ducati 999
- 2005 Ducati 999 R
- 2005 Ducati 999 S
- 2005 Ducati Monster 1000
- 2005 Ducati Monster 1000 S
- 2005 Ducati Monster 620
- 2005 Ducati Monster 620 Dark
- 2005 Ducati Monster S2R
- 2005 Ducati Monster S2R Dark
- 2005 Ducati Monster S4R
- 2005 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2005 Ducati Multistrada 1000S DS
- 2005 Ducati Multistrada 620
- 2005 Ducati Multistrada 620 Dark
- 2005 Ducati ST3
- 2005 Ducati ST4S
- 2005 Ducati ST4S ABS
- 2005 Ducati Supersport 1000 DS
- 2005 Enfield Thunderbird A350E

