2010 MZ Charly Electroroller Evo gallery
2010 MZ Charly Electroroller Evo
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 1,34 | |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 32.0 kg (70.5 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 775 mm (30.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 4.00-2.75 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-2.75 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gold |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 E-Ton Sport 150
- 2010 E-Ton Sport 50
- 2010 E-Tropolis Future
- 2010 E-Tropolis Retro
- 2010 Ecosse Spirit ES1
- 2010 Ecosse The Heretic
- 2010 Ecosse Titanium
- 2010 Ecosse Titanium Race
- 2010 Ecosse Titanium RR
- 2010 Enfield Classic 350
- 2010 Enfield Classic 500
- 2010 Enfield Electra Twinspark
- 2010 Enfield Thunderbird Twinspark
- 2010 Exile Cycles Bar Hopper
- 2010 Exile Cycles Black Bull
- 2010 Exile Cycles Brown Pearl
- 2010 Exile Cycles Bulldozer
- 2010 Factory Bike Chrono SM50
- 2010 Factory Bike Desert YR50
- 2010 Fantic Caballero Racing Regolarita Competizione 125

