2009 MZ 1000 SF StreetFighter gallery
2009 MZ 1000 SF StreetFighter
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 111,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, black, white, yellow, green |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Genuine Scooter Buddy 50
- 2009 Genuine Scooter Italy 150
- 2009 Genuine Scooter Italy 50
- 2009 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2009 Genuine Scooter Rattler 110
- 2009 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2009 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2009 Genuine Scooter Stella 150
- 2009 Giantco Athena II 125
- 2009 Giantco Cyclop 50
- 2009 Giantco Cyrus II 125
- 2009 Giantco Cyrus II 50
- 2009 Giantco Dolphin Twin 125
- 2009 Giantco Dolphin Twin 50
- 2009 Giantco Eagle 125
- 2009 Giantco Falcon II 125
- 2009 Giantco Filly 125
- 2009 Giantco Filly 50
- 2009 Giantco FVision 125
- 2009 Giantco Lambros Race

