2009 MZ 1000 S gallery
2009 MZ 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 117 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, grey, white, yellow, champagne |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Intruder C800
- 2009 Suzuki Intruder M1800R
- 2009 Suzuki Intruder M1800R2
- 2009 Suzuki Intruder M800
- 2009 Suzuki Intruder M800Z
- 2009 Suzuki Maruder 125
- 2009 Suzuki RM 85
- 2009 Suzuki RM-Z250
- 2009 Suzuki RMZ 450
- 2009 Suzuki SFV650 Gladius
- 2009 Suzuki Sixteen 125
- 2009 Suzuki SV 650
- 2009 Suzuki SV 650 SF
- 2009 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2009 Suzuki SV 650 Sport
- 2009 Suzuki TU250
- 2009 Suzuki V-Strom 1000
- 2009 Suzuki V-Strom 650
- 2009 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2009 Suzuki V-Strom 650A

