2008 MZ RT-Striker 125 gallery
2008 MZ RT-Striker 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Color options: | Orange/black |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki Boulevard C109RT
- 2008 Suzuki Boulevard C50
- 2008 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2008 Suzuki Boulevard C50 Limited Edition
- 2008 Suzuki Boulevard C50T
- 2008 Suzuki Boulevard C90
- 2008 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2008 Suzuki Boulevard C90T
- 2008 Suzuki Boulevard M109R
- 2008 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2008 Suzuki Boulevard M109R2
- 2008 Suzuki Boulevard M50
- 2008 Suzuki Boulevard S40
- 2008 Suzuki Boulevard S50
- 2008 Suzuki Boulevard S83
- 2008 Suzuki Burgman 400
- 2008 Suzuki Burgman 650
- 2008 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2008 Suzuki Djebel 250 XC
- 2008 Suzuki DR 650 SE

