2008 Diamo Torino 150 gallery
2008 Diamo Torino 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 129.7 kg (286.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.13 litres (2.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Italjet Millennium 100
- 2008 Italjet Millennium 125
- 2008 Italjet Millennium 150
- 2008 Italjet Pit Jet 125
- 2008 Italjet Roller Craft 50
- 2008 Italjet Torpedo 125
- 2008 Italjet Torpedo 50
- 2008 Italjet Velocifero 50
- 2008 Izuka C150
- 2008 Izuka DP200
- 2008 Izuka K110
- 2008 Izuka S125
- 2008 Izuka S125B
- 2008 Izuka S50
- 2008 Izuka T125A
- 2008 Izuka T125B
- 2008 Izuka T125S
- 2008 Izuka T150N
- 2008 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2008 Jawa-CZ 125 Dandy

