2008 Diamo RS250 gallery
2008 Diamo RS250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 15,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.8 kg (262.0 pounds) |
| Seat height: | 838 mm (33.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,359 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.10-18 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Color options: | Red, blue, orange |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Dafier DFE 250
- 2008 Dayun AX100
- 2008 Dayun DY 125-3
- 2008 Dayun DY 125-8B
- 2008 Dayun DY125-7
- 2008 Dayun DY125-B
- 2008 Dayun DY125T-6
- 2008 Dayun DY150GY
- 2008 Dayun DY250 Police
- 2008 Dayun DY48QT
- 2008 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2008 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2008 Derbi Boulevard 125
- 2008 Derbi Cross City 125
- 2008 Derbi Dirt Boy 50
- 2008 Derbi Dirt Kid 50
- 2008 Derbi DRD Racing 50 SM Limited Edition
- 2008 Derbi GP1 125 Racing
- 2008 Derbi GP1 250 Racing
- 2008 Derbi GP1 50 Open

