2005 Diamo Velux gallery
2005 Diamo Velux
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 9,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.4 kg (369.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,448 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, Metallic Red, Black, Slate Blue, Pearl White |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda Hornet 250
- 2005 Honda RC51
- 2005 Honda Shadow Aero
- 2005 Honda Shadow Sabre
- 2005 Honda Shadow Spirit
- 2005 Honda Shadow Spirit 750
- 2005 Honda Shadow VLX
- 2005 Honda Shadow VTX Deluxe
- 2005 Honda ST1300
- 2005 Honda ST1300 ABS
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor ABS
- 2005 Honda VTR1000F Super Hawk
- 2005 Honda VTX1300C
- 2005 Honda VTX1300R
- 2005 Honda VTX1300S
- 2005 Honda VTX1800
- 2005 Honda XR250 Tornado
- 2005 Honda XR650L
- 2005 Honda XR650R

