2010 Diamo Cruiser V-Twin 250 gallery
2010 Diamo Cruiser V-Twin 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 16,3 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-15 |
| Front brakes: | Single disc. ABS, dual piston |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, silver, black |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rucker Performance Shelby
- 2010 Samurai Chopper Type 5
- 2010 Samurai Chopper Type 7
- 2010 Samurai Chopper Type 8
- 2010 Saxon Crown
- 2010 Saxon Firestorm
- 2010 Saxon Griffin
- 2010 Saxon Hotrod Sceptre
- 2010 Saxon Reaper
- 2010 Saxon Villain
- 2010 Saxon Warlord
- 2010 Saxon Whip
- 2010 Schwinn Hope 150
- 2010 Schwinn Hope 50
- 2010 Schwinn Laguna 50
- 2010 Schwinn Newport 150
- 2010 Schwinn Newport 50
- 2010 Schwinn Valo 150
- 2010 Schwinn Valo 50
- 2010 Scorpa SR 125-2T

