2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.6 kg (698.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,184 mm (86.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, blue, white. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
-
Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
-
Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
Other motorcycles in 2010
- 2010 Bajaj Platina 100
- 2010 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2010 Bajaj Pulsar 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 220 DTS-i
- 2010 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2010 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2010 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2010 BamX BX150-DB Voyager
- 2010 BamX BX200-DB Outback
- 2010 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2010 BamX BX70-DB Trailstar
- 2010 Benelli BX 449 Cross
- 2010 Benelli BX 505 Enduro
- 2010 Benelli BX 570 Motard
- 2010 Benelli Cafe Racer 1130
- 2010 Benelli Cafe Racer 899
- 2010 Benelli Caffe Nero 250
- 2010 Benelli Pepe 50

