2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI gallery
2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (114.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.1 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/50-20 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-P.M. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Color options: | Black, satin black, charcoal, silver, cherry, candy red, firecracker red, orange, blue, white. Various paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Xmotos XP 125P
- 2010 Xmotos XPR 125
- 2010 Xmotos XTR 125
- 2010 Xmotos XTR 250W
- 2010 Xmotos XZ 250R
- 2010 Xmotos XZP 250W
- 2010 Yamaha Aerox R
- 2010 Yamaha BWs
- 2010 Yamaha BWs 12
- 2010 Yamaha BWs 125
- 2010 Yamaha BWs Naked
- 2010 Yamaha BWs Next Generation
- 2010 Yamaha C3
- 2010 Yamaha Cygnus X
- 2010 Yamaha DT 50 R
- 2010 Yamaha DT 50 X
- 2010 Yamaha FJR 1300 A
- 2010 Yamaha FJR 1300 AE
- 2010 Yamaha FZ1
- 2010 Yamaha FZ1 ABS

