2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,083 mm (82.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.67 litres (3.88 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange pearl, electric blue, pearl white or custom paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Gilera GP 800
- 2010 Gilera Nexus 300
- 2010 Gilera Runner 50 SP Simoncelli
- 2010 Gilera Runner SP 50
- 2010 Gilera Runner ST 125
- 2010 Gilera Runner ST 200
- 2010 Govecs SC 1.4
- 2010 Govecs SR 1.2
- 2010 GreenTrans Ema98
- 2010 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2010 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2010 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide

