2010 Aprilia Dorsoduro 750 Factory gallery
2010 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45.76 cubic inches) | Power: | 90,25 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 56.4 mm (3.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Nero vulcano |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha XJ Diversion F
- 2010 Yamaha XJ Diversion F ABS
- 2010 Yamaha XJ6
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2010 Yamaha XT 250
- 2010 Yamaha XT 660 R
- 2010 Yamaha XT 660 X
- 2010 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2010 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2010 Yamaha YBR 125
- 2010 Yamaha YZ 125
- 2010 Yamaha YZ 250
- 2010 Yamaha YZ 250 F
- 2010 Yamaha YZ 450 F
- 2010 Yamaha YZ 85
- 2010 Yamaha YZ 85 LW
- 2010 Yamaha YZF-R 125
- 2010 Yamaha YZF R1
- 2010 Yamaha YZF R1 LE

