2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo gallery
2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 172.0 kg (379.2 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.40 litres (3.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Heritage Classic
-
Harley-Davidson Softail Springer
-
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
Other motorcycles in 2010
- 2010 TVS Star LX
- 2010 TVS Victor GLX
- 2010 TVS Victor GX
- 2010 TVS XL HD
- 2010 TVS XL Super
- 2010 UM DSF 125
- 2010 UM DSF 159
- 2010 UM DSR 150
- 2010 UM Fastwind 125
- 2010 UM Fastwind 150
- 2010 UM GP1 R 125
- 2010 UM GP1 R 150
- 2010 UM GP1 R 50
- 2010 UM Matrix II 125
- 2010 UM Matrix II 150
- 2010 UM Max 125
- 2010 UM Max 150
- 2010 UM Nitrox 125
- 2010 UM Nitrox 150
- 2010 UM Renegade 150 LE

