2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 280/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.23 litres (5.87 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Macbor XC 512 Pro
- 2009 Macbor XC 512 R 6V
- 2009 Macbor XC 512 Racing
- 2009 Macbor XC 512 S
- 2009 Macbor XC 512 T
- 2009 Macbor XC R 125
- 2009 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2009 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 50 4t
- 2009 Malaguti Ciak Master 50
- 2009 Malaguti F10 WAP
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 10
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 12
- 2009 Malaguti Madison 3 125
- 2009 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2009 Malaguti Password 250
- 2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Ducati Replica SBK-GP

