2009 Buell Lightning XB12Scg gallery
2009 Buell Lightning XB12Scg
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73.40 cubic inches) | Power: | 103 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.2 kg (395.0 pounds) |
| Seat height: | 726 mm (28.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,316 mm (51.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, 375 mm single-sided, inside out, stainless steel, floating rotor |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.45 litres (3.82 gallons) |
| Color options: | Cherry Bomb translucid; Hero Blue translucid; Midnight Black |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Giantco Prinsess 125
- 2009 Giantco Royale II 125
- 2009 Giantco Spartan 50
- 2009 Giantco Sprint City 50
- 2009 Giantco Sprint Sport 50
- 2009 Giantco Stealth 50
- 2009 Giantco Stealth Naked 2T
- 2009 Giantco Stealth Naked 4T
- 2009 Giantco Venus I
- 2009 Giantco Venus II Blossom
- 2009 Gilera Fuoco 500
- 2009 Gilera Fuoco Centenario
- 2009 Gilera GP 800
- 2009 Gilera GP 800 Centenario
- 2009 Gilera Nexus 125
- 2009 Gilera Nexus 300
- 2009 Gilera Nexus 300 Centenario
- 2009 Gilera Nexus 300 Simoncelli
- 2009 Gilera Nexus 500
- 2009 Gilera Runner 50 SP Simoncelli

