2010 Buell XB12SX Lightning City X gallery
2010 Buell XB12SX Lightning City X
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73.40 cubic inches) | Power: | 92,53 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 726 mm (28.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, 375 mm single-sided, inside out, stainless steel, floating rotor |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.45 litres (3.82 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Valencia Orange Translucent; Hero Blue Translucent |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Triumph Bonneville Sixty
- 2010 Triumph Bonneville T100
- 2010 Triumph Daytona 675
- 2010 Triumph Rocket III Roadster
- 2010 Triumph Rocket III Touring
- 2010 Triumph Scrambler
- 2010 Triumph Speed Triple
- 2010 Triumph Speed Triple SE
- 2010 Triumph Speedmaster
- 2010 Triumph Sprint ST
- 2010 Triumph Street Triple
- 2010 Triumph Street Triple R
- 2010 Triumph Thruxton
- 2010 Triumph Thunderbird
- 2010 Triumph Tiger
- 2010 Triumph Tiger SE
- 2010 TVS Apache 150
- 2010 TVS Apache RTR 160
- 2010 TVS Apache RTR 180
- 2010 TVS Flame DS 125
