2005 Honda CBF600N gallery
2005 Honda CBF600N
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.90 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 57 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.0 x 45.2 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17M/C |
| Rear tyre dimensions: | 160/55-ZR17M/C |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 MZ Baghira Black Panther
- 2005 MZ Baghira Enduro
- 2005 MZ Baghira Street Moto
- 2005 MZ Mastiff
- 2005 MZ Moskito
- 2005 MZ RT 125
- 2005 MZ SM 125
- 2005 MZ SX 125
- 2005 Piaggio B 125
- 2005 Piaggio B 500
- 2005 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2005 Piaggio Liberty 50 Catalyzed
- 2005 Piaggio NRG MC3 DD
- 2005 Piaggio NRG MC3 DT
- 2005 Piaggio Skipper ST 125
- 2005 Piaggio Typhoon 50
- 2005 Piaggio X9 Evolution 125
- 2005 Piaggio X9 Evolution 250
- 2005 Piaggio X9 Evolution 500
- 2005 Piaggio Zip 50

