2005 Honda CBR1000RR gallery
2005 Honda CBR1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.6 kg (396.0 pounds) |
| Seat height: | 826 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,412 mm (55.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Full-floating. 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/Metallic Silver, Red/Black, Titanium/Black, Blue/Orange/White/Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hartford VR-200H
- 2005 Hartford VR-200X
- 2005 Honda 919 / CB900F
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N
- 2005 Honda CBF600S
- 2005 Honda CBR125R
- 2005 Honda CBR600F4i
- 2005 Honda CBR600RR
- 2005 Honda CMX250 Rebel
- 2005 Honda Concept 1
- 2005 Honda CR125R
- 2005 Honda CR250R
- 2005 Honda CR85R
- 2005 Honda CR85R Expert
- 2005 Honda CRF100F
- 2005 Honda CRF150F
- 2005 Honda CRF230F
- 2005 Honda CRF250R

