2009 BamX BX70-DB Trailstar gallery
2009 BamX BX70-DB Trailstar
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 72.00 ccm (4.39 cubic inches) | Power: | 3,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 41.4 mm (1.9 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 49.9 kg (110.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 991 mm (39.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Color options: | Red/blue |
News
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 250 EXC
- 2009 KTM 250 EXC-F
- 2009 KTM 250 EXC-F Six Days
- 2009 KTM 250 EXC Six Days
- 2009 KTM 250 SX
- 2009 KTM 250 SX-F
- 2009 KTM 300 EXC
- 2009 KTM 300 EXC Six Days
- 2009 KTM 400 EXC
- 2009 KTM 450 EXC
- 2009 KTM 450 EXC Six Days
- 2009 KTM 450 SMR
- 2009 KTM 450 SX-F
- 2009 KTM 50 SX
- 2009 KTM 50 SX Junior
- 2009 KTM 505 XC-F
- 2009 KTM 530 EXC
- 2009 KTM 530 EXC SixDays
- 2009 KTM 65 SX
- 2009 KTM 690 Duke
