2011 BamX BX125-DB1 Enforcer gallery
2011 BamX BX125-DB1 Enforcer
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 6,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.0 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 56.7 kg (125.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,041 mm (41.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/red |
News
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki RMZ 450
- 2011 Suzuki Sixteen
- 2011 Suzuki ST 250E
- 2011 Suzuki SV 650
- 2011 Suzuki SV 650 ABS
- 2011 Suzuki SV 650 SF
- 2011 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2011 Suzuki TU250
- 2011 Suzuki V-Strom 1000
- 2011 Suzuki V-Strom 650
- 2011 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2011 Suzuki V-Strom 650 Traveller
- 2011 Suzuki Van Van 125
- 2011 Suzuki Van Van 200
- 2011 Suzuki VZR 1800
- 2011 Sym Allo 125
- 2011 Sym Allo 50
- 2011 Sym Citycom 125i
- 2011 Sym Citycom 300i
- 2011 Sym DD 50

