2011 Vespa GTS 300 Super gallery
2011 Vespa GTS 300 Super
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 278.00 ccm (16.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.9 kg (326.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Gray, White, Dragon Red |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Triumph Street Triple R
- 2011 Triumph Thruxton
- 2011 Triumph Thruxton SE
- 2011 Triumph Thunderbird
- 2011 Triumph Thunderbird SE
- 2011 Triumph Thunderbird Storm
- 2011 Triumph Tiger 1050
- 2011 Triumph Tiger 1050 SE
- 2011 Triumph Tiger 800
- 2011 Triumph Tiger 800 XC
- 2011 TVS Apache 150
- 2011 TVS Apache RTR 160
- 2011 TVS Flame DS 125
- 2011 TVS Jive
- 2011 TVS Max 100
- 2011 TVS Metro 100
- 2011 TVS Neo X3i
- 2011 TVS Rockz
- 2011 TVS Scooty Pep Plus
- 2011 TVS Scooty Streak

