2011 Vespa LX 150 i.e. gallery
2011 Vespa LX 150 i.e.
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11,66 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.5 x 48.5 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-11 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Celeste Blue, Dragon Red, Espresso Bronze |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Classic
- 2011 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2011 Kawasaki VN900 Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Light Tourer
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2011 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic SE
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2011 Kawasaki W800
- 2011 Kawasaki Z1000
- 2011 Kawasaki Z1000SX
- 2011 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2011 Kawasaki Z750
- 2011 Kawasaki Z750R

