2011 Yamaha Tricker gallery
2011 Yamaha Tricker
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 19 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-MC19 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-MC16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Modenas CT100
- 2011 Modenas Dinamik
- 2011 Modenas Elegan
- 2011 Modenas Elegan 200
- 2011 Modenas Elit 125
- 2011 Modenas Elit 150
- 2011 Modenas Elit Sports
- 2011 Modenas GT 128
- 2011 Modenas Jaguh
- 2011 Modenas Karisma 125
- 2011 Modenas Kriss 100
- 2011 Modenas Kriss 120
- 2011 Modenas Kristar
- 2011 Modenas Passion 125
- 2011 Modenas Passion 125 Sports
- 2011 Modenas X-Cite 130
- 2011 Moto Gima 125
- 2011 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2011 Moto Guzzi Bellagio
- 2011 Moto Guzzi Bellagio Aquila Nera

