2011 KTM 690 Duke gallery
2011 KTM 690 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 64,37 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.5 kg (327.4 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,472 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym Symmetry
- 2011 Sym Symphony 125
- 2011 Sym Symphony 150
- 2011 Sym Symphony 50
- 2011 Sym VS 125
- 2011 Sym VS 150
- 2011 Sym Wolf 125
- 2011 Sym Wolf Classic
- 2011 Sym Wolf SB125Ni
- 2011 Sym X-Wolf
- 2011 Sym XS125-K
- 2011 Tauris Avenida 125 4T
- 2011 Tauris Blitz E-scooter
- 2011 Tauris Brio 50 4T
- 2011 Tauris Brisa 50 4T
- 2011 Tauris Capri 125 4T
- 2011 Tauris Capri 50 4T
- 2011 Tauris Corona 50 4T
- 2011 Tauris Cubana 125 4T
- 2011 Tauris Cubana 50 4T

