2007 GAS GAS MC 250 gallery
2007 GAS GAS MC 250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.5 kg (219.4 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/90-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/80-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.60 litres (2.54 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black/white |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Ryz 50 Super Motard
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi GP1 Open 50
- 2007 Derbi GP1 Racing 50
- 2007 Derbi GPR 125 Nude
- 2007 Derbi GPR 50 Replica Malossi
- 2007 Derbi GPR Nude 50
- 2007 Derbi GPR Racing 125
- 2007 Derbi GPR Racing 50
- 2007 Derbi GPX1
- 2007 Derbi Mulhacen 125 Cafe
- 2007 Derbi Mulhacen 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacen 659
- 2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision
- 2007 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacen Hot Bob
- 2007 Derbi Mulhacn 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacn Caf 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacn Hot Bob
- 2007 Derbi Senda Baja 125 4T
- 2007 Derbi Senda Terra 125 4T
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 R

