2007 GAS GAS MC 125 gallery
2007 GAS GAS MC 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc. with 1-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. with 1-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha FZ6
- 2007 Yamaha FZ6 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 S2
- 2007 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2007 Yamaha G5
- 2007 Yamaha Giggle
- 2007 Yamaha Gladiator
- 2007 Yamaha Gladiator Type J.A.
- 2007 Yamaha Jog R
- 2007 Yamaha Jog RR
- 2007 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2007 Yamaha Majesty 125
- 2007 Yamaha Majesty 400
- 2007 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2007 Yamaha Midnight Warrior
- 2007 Yamaha Morphous

