2004 GAS GAS Pampera 125 gallery
2004 GAS GAS Pampera 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.5 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Blue |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Suzuki DR-Z 400 E
- 2004 Suzuki DR-Z 400 S
- 2004 Suzuki DR200SE
- 2004 Suzuki GS 500F
- 2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa Limited
- 2004 Suzuki GSX-R 1000
- 2004 Suzuki GSX-R 1000 Mladin Replica
- 2004 Suzuki GSX-R 600
- 2004 Suzuki GSX-R 750
- 2004 Suzuki GZ250
- 2004 Suzuki Intruder 1400
- 2004 Suzuki Intruder 800
- 2004 Suzuki Intruder LC 1500
- 2004 Suzuki JR 80
- 2004 Suzuki Katana 600
- 2004 Suzuki Katana 750
- 2004 Suzuki Marauder 800
- 2004 Suzuki Maruder 1600 S
- 2004 Suzuki Savage 650

