2004 GAS GAS MC 125 gallery
2004 GAS GAS MC 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Sherco Enduro 50 cc
- 2004 Sherco Supermotard 50 cc
- 2004 Suzuki Bandit 1200 N
- 2004 Suzuki Bandit 1200S
- 2004 Suzuki Bandit 600 N
- 2004 Suzuki Bandit 600 S
- 2004 Suzuki Burgman 400
- 2004 Suzuki Burgman 650
- 2004 Suzuki DR-Z 250
- 2004 Suzuki DR-Z 400 E
- 2004 Suzuki DR-Z 400 S
- 2004 Suzuki DR200SE
- 2004 Suzuki GS 500F
- 2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa Limited
- 2004 Suzuki GSX-R 1000
- 2004 Suzuki GSX-R 1000 Mladin Replica
- 2004 Suzuki GSX-R 600
- 2004 Suzuki GSX-R 750
- 2004 Suzuki GZ250

